Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

ÉLELMISZERBIZTONSÁG 1. mérföldkő

ÉLELMISZERBIZTONSÁG NÖVELÉSE AUTOMATIKUSAN ÖNTISZTÍTÓ, HIGIÉNIKUS ANYAGMOZGATÓ BERENDEZÉS RENDSZER LÉTREHOZÁSÁVAL

A MOLTECH AH Anyagmozgatás- és Hajtástechnikai Kft. 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00014 azonosító számon pályázatot nyújtott be. Az „Élelmiszerbiztonság növelése automatikusan öntisztító, higiénikus anyagmozgató berendezés rendszer létrehozásával” című projektünket 2021 januárjától kezdjük meg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása (2020-1.1.2-PIACI KFI) konstrukció keretében.

Az 1. mérföldkő során ipari kutatás keretében kidolgozásra került:

·         a szállítóberendezés-család fő alkatrészeinek technológiai terve (heveder, meghajtás, alátámasztás, váztest, láb) és műszaki paraméterlistája.

·         a szállítófelület tisztítására vonatkozó optimális módszertan,

·         a szállítófelületre lerakódott biofilm mennyiségét csökkentő nanotechnológiai anyagbevonat szükségességét vizsgáló jelentés,

A mérföldkő végére kialakításra került:

·         a tisztító-fertőtlenítő egység és az adagoló rendszer koncepciója, műszaki paraméterlistája, valamint a nyomásnövelő szivattyú és vízmelegítő szükségességének elemző leírása.

Kísérleti fejlesztés során kialakításra került 2 típusú berendezés:

·         egyenes vízszintes szállítóberendezés kaparóval, mosó és vegyszer fúvókákkal, lefúvással, UV megvilágítással, tisztítóegység vezérléssel ellátva (sima szállítófelülettel, a heveder nem tartalmaz lapátot és hullámperemet sem).

·         egyenes vályúsított szállítóberendezés mosó fúvókákkal, lefúvással, UV megvilágítással, tisztítóegység vezérléssel ellátva (a heveder nem tartalmaz lapátot és hullámperemet sem).

A. mérföldkőhöz kapcsolódó K+F tevékenységekben a Moltech Kft. munkatársai vettek részt a projekt szakmai vezetőjének irányításával. A mechanikai, gépészeti és a tisztítás-fertőtlenítés, illetve vezérléstechnikai tervezés folyamatára vonatkozó vizsgálatokra az SZTE Mérnöki Karát vontuk be külső szakértőként. A higiéniai elemzéshez kapcsolódó mérések lebonyolítására és a szállítószalagra lerakódott szerves szennyeződés mennyiségének csökkentésére vonatkozó kutatásokba a Zöldacél Kft.-t vontuk be.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 189 386 450 Ft támogatással járul hozzá a fejlesztéshez, melynek összköltsége 281 184 762 Ft.

A konstrukció keretében támogatott projekt várhatóan 2022. december 31-én zárul.